Oyun Terapisi

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi genellikle 3-12 yaş arasındaki çocukların, kendilerini ve çevrelerini keşfetmelerine, oyun yoluyla bastırılmış düşünce ve duygularını özgürce ifade etmelerine yardımcı olmak için kullanılan psiko-terapötik bir yaklaşımdır.

Oyun terapisi çocuk için çok az kural veya kısıtlama bulundurduğundan, çocuğun serbest ifadesini teşvik eder. Oyun terapisi, terapistin çocuğun seçimlerini, kararlarını ve oyun tarzını gözlemlemesini sağlayan güvenli ve rahat bir oyun odasında gerçekleşir. Amaç, çocukların kendilerini daha sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi öğrenmelerine, daha saygılı ve empatik olmalarına, sorunları çözmenin yeni ve daha olumlu yollarını keşfetmelerine yardımcı olmaktır.

Oyun Terapisi Kimler İçin Uygundur?

Oyun terapisi, sosyal veya duygusal yetersizlikleri olan çocukların daha iyi iletişim kurmaları, davranışlarını değiştirmeleri, problem çözme becerileri geliştirmelerine ve diğerleriyle olumlu yönde ilişki kurmayı öğrenmelerine yardımcı olur.

Ciddi bir hastalık veya hastaneye yatış, aile içi şiddet, istismar, travma veya çevrelerinde rahatsız edici bir değişiklik gibi yaşamlarında stresli olaylara maruz kalan veya bunlara şahit olan çocuklar için uygundur.

Oyun terapisi; akademik ve sosyal problemlere, öğrenme güçlüğüne (disleksi), davranış bozukluklarına, kaygı, depresyon, öfkenin yanı sıra dikkat eksikliği ve otizm olan çocuklara yardımcı olabilir.

Neden oyun terapisi?

Oyun terapisi, sözlü iletişimi bir yetişkin gibi henüz kullanamayan küçük çocukların oyun etkinlikleriyle kendilerini daha etkili ifade etmelerine olanak sağlar. Terapist ve çocuk arasında oyun aracılığıyla benzersiz bir iletişim kurulur.  Terapist, çocukla olan iletişiminde oyun ve diğer yaratıcı etkinlikleri kullanır. Çocuk bu etkinliklerde sözcüklerle ifade edemediği düşünce ve duygularını ifade etmeyi öğrenir.

Oyun terapisinde süreç nasıl ilerler?

Ebeveynler oyun terapisinde önemli bir rol oynar. Ebeveynler ile yapılan ilk görüşmeden itibaren terapist çocuk ile ilgili bilgi toplamaya başlar. Ebeveyn görüşmesini çocuk ile bire bir yapılacak olan oyun seansı izler. Değerlendirme seanslarının ardından çocuk için nasıl bir destek sağlanacağı belirlenir. Oyun terapisi genellikle haftada 1 ve 45 dakika süren seanslar şeklinde planlanır. Terapinin ne kadar süre devam edeceğini süreç belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir