Çocuğum Ödevlerini Yapmıyor

Meslek hayatım boyunca ebeveynlerden en sık duyduğum cümle: ‘Çocuğum ödevlerini yapmıyor!’.

 

Anne-baba-çocuk üçgeninde yaşanan ev ödevi savaşları size de tanıdık geliyor mu?

Kimi ailelerin evinde okuma-yazmayı öğrenme yarışının verdiği stres, kimi ailelerin evinde ise yakın bir zaman sonra çocuklarının gireceği sınav ile ilgili endişeler hakim. E.. dolayısıyla pek çok evde akşamları ve hafta sonları yaşanan bir savaştan bahsetmek mümkün. Savaşın bir tarafında çocuğunun iyi bir geleceğe ulaşmasını, başarılı olmasını arzulayan aileler diğer tarafında ise sürekli örselenmeye maruz kalan çocuklar, gençler….

Birçok aile bu çatışmayı çocuklarına karşı sorumluluk sahibi bir aile olmanın kaçınılmaz sonucu olarak kabul etmektedir. Fakat bu çatışmalar okuldaki akademik performans üzerinde genellikle olumsuz etki yaratmaktadır. Ev ödevi nedeniyle sürekli cezaya maruz kalan çocuklarda, kaçınma ya da reddetme gibi kısır döngülere yol açmaktadır. Bu da çocuğun okul performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuğun ilerlemesinden çok gerilemesine neden olmaktadır. Tüm bu yaşananlar ve ailelerin elde ettikleri nihai sonuçlar, ailelerin iyi niyetli beklentileriyle çelişmektedir. Çünkü ebeveynler okul ve gelecekteki iş yaşamlarında başarılı olacak çocuklar yetiştirme niyetindedirler.

Peki ne yapmak gerekir?

Aslında öğrenmekten keyif alan, öz-disiplin geliştirmiş çocuklar yetiştirmek mümkün. Bunun için çocuğun yaşına ve özelliklerine uygun bir tutum geliştirmek gerekmektedir. Aile nerede disiplin uygulayacağını ve nerede çocuğa bağımsız bir alan yaratacağını belirlemelidir.

Ev ödevinden kaynaklanan çatışmaları azaltmak için bir çözüm önerisi anlatmadan önce önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum.

Ev ödevi sorununun çözümü öncelikle çocuğunuzu tanımaktan geçmekte. Ödevini neden yapmak istemediğini, ödevini yaparken neden zorluk çıkardığını sorgulanmalıdır. Ebeveynler ev ödevi yapmakta direnen çocuğun ‘tembel’ olduğunu asla düşünmemelidir. Çocuk okula karşı, öğrenmeye karşı olumsuzsa; okuldan, okumaktan, yazmaktan nefret ettiğini söylüyorsa bu çocuk mutlaka bir dikkat ve öğrenme güçlüğü varlığı açısından değerlendirilmelidir. Ödev yapmayan çocuk endişeli, hüsrana uğramış, cesareti kırılmış, dikkati dağınık veya öfkeli olabilir.

Dikkat problemi yaşayan ve öğrenme güçlüğü çeken çocuklar için ödevlerini yapmak hiç ışık olmayan bir yolda yolu bulmaya çalışmak gibidir. Hatta bazen o kadar acı verici olabilir ki, burkulan bir ayak bileği ile koşmasının beklenmesi gibidir. Dolayısıyla çocuk üzerine yüklediğimiz sorumlulukları yapmamak, ertelemek için pek çok yol deneyecektir.

Ev ödevi konusunda problem yaşayan aileler için ödün verilmediği taktirde daha önce pek çok kez işe yaramış bir plandan söz etmek istiyorum. Bu plan günlük rutininize adapte edilmelidir. Yani okuldan geliş saati, yemek saati gibi net bir zaman olmalıdır.

 

Bu planlamayı ailece yapmak, çocuğun görüşlerine yer vermek önemlidir.

  • Ödevlerin yapılacağı bir saat belirleyin. Bu saat okuldan geliş saatine göre ayarlanmalıdır.
  • Okuldan gelir gelmez tekrar çalışmaya başlamak ödev saati için uygun bir zaman değildir. Öncelikle dinlenmek, yemek yemek biraz serbest zaman geçirmek çocuğu çalışmaya başlamak için motive edecektir.
  • Ev ödevi saatinde evde bulunan herkes için tüm elektronikler kapalı olmalıdır.
  • Çalışma ilkokul dönemindeki küçük çocuklar için evin yemek masası gibi ortak alanlarından birinde yapılmalıdır. Çünkü odasında bulunan yatak, bilgisayar gibi uyaranlar yeteri kadar odaklanmasını engelleyecektir. Ve ayrıca kardeşleriyle aynı ortamda yapacağı çalışma daha etkili olmaktadır. Eğer daha büyük bir yaş grubuna bu planı uygulayacaksanız ergenin odasından bilgisayar, tv gibi çeldiricileri çıkarmanız ve odasında bulunan uyaranları görmeyeceği bir düzenleme oluşturmanız yerinde olacaktır.
  • Aileler ödev saatinde kendi ödevlerini yapabilirler. Fakat bu ödevler mutfakta yemek pişirmek, bilgisayarla ilgilenmek olmamalıdır. Çocuklar çalışırken gerektiği yerlerde yardım etmek ve eğer dikkatleri dağılırsa yeniden onları teşvik etmek için yakınlarında bulunmalıdırlar. Olabildiğince sessiz bir ortam yaratmak esastır. Aynı bir kütüphane gibi.
  • Bu planı uygulamaya başladığınızda ödevleri yapmak için öncelikle 20 dakika ile başlayıp eğer bu süre uzun gelirse 10 dakikaya indirerek devam edebilirsiniz. Daha sonra bu süre yavaş yavaş arttırılarak yaş düzeyine uygun süreye getirilmelidir. Çünkü amacımız çocukla çatışmadan ona ödev yapma alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuğun başladığı işi bitirebildiğini ve yaptığınız plana sadık kaldığını ona göstermek önemlidir. Ve bunu başardığında çocuğu takdir etmek önemli bir püf noktasıdır.
  • Olumlu olun ve çocuğunu övmekten çekinmeyin. Bu onu şımartmayacak tam aksine motive edecektir. Başarabileceğine olan inancı artacaktır.
  • Ödev saati günlük rutininiz nedeniyle geç bir saatte bitiyor olsa bile sonrasına keyif verici, çocuğun hoşlanacağı bir aktivite koymak yine önemli bir püf noktasıdır. Eğer çocuk gün içinde ekran başında zaman geçirmediyse yine önceden belirlediğiniz süre kadar ekran başında zaman geçirmek olabilir.
  • Ev ödevi yapma, çalışma alışkanlığı edinmeleri için onlara zaman verin. Bu bir günde ya da bir haftada kazanılan bir alışkanlık değil. Bu nedenle istikrar ve ulaşılabilir hedefler koyulması çok önemli.

Bir çocuğun ev ödevlerini tamamlama konusunda çıkardığı zorluklar hayal kırıklığına neden olmamalıdır. Cezalandıran sert tutumlar çocuğun cesaretinin kırılmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu plan veya sizin hazırlayacağınız başka bir plan yaşayacağınız olumsuzlukların hem önüne geçecek hem de çocuğunuzdan beklediğiniz başarıyı yakalamasına yardım edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir